Zaproszenie

Każdy z nas jest inny. Czasem inność jest darem - wybitne umiejętności są doceniane, a nas zachęca się do ich rozwijania. Czasem inność jest wyzwaniem - wyjście poza szereg wiąże się z niezrozumieniem, wyobcowaniem i samotnością.

Każdy z nas jest inny i ma związaną z tym opowieść. Jeśli dla Was, tak jak i dla nas, to larp jest tym właśnie medium, które pozwala Wam dzielić się opowieściami, zapraszamy abyście dołączyli do grona autorów antologii Prism.

Prism to zbiór gier poruszających tematykę mniejszości seksualnych. Nie przyjmujemy żadnej linii ideologicznej, chcemy, żeby scenariusze były owocem indywidualnych przeżyć i przemyśleń autorów, a graczom dawały możliwość spojrzenia przez chwilę na świat ich oczami. Mogą pokazywać perspektywę mniejszości, konkretną sytuację lub mechanizm, zwracać uwagę na jakiś problem.

Tematyka gier

Publikacja podzielona będzie na 2 części.
Podobieństwa - gry, które pokazują znane sytuacje w nowych kontekstach, skupiają się na tym, co uniwersalne dla każdego człowieka, ale pokazują to w queerowym kontekście.
Różnice - gry, które pokazują, jak codzienne sytuacje mogą rodzić poważne problemy, jak dużo jest wokół nas niedostrzegalnych założeń czy ograniczeń, które dla niektórych są aż nadto widoczne.

Zachęcamy do nadsyłania gier. Nawet jeśli brak ci pewności, czy Twój larp wpisuje się w ten podział (lub czy w ogóle pasuje do antologii), po prostu odezwij się do nas i porozmawiajmy o twoim scenariuszu.

Gry poruszać mogą (ale nie muszą), takie tematy jak:

  • przeżycia jednostek nieheteroseksualnych;
  • niejednoznaczne doświadczenia osób heteroseksualnych;
  • sytuacje społeczne, w których ścierają się różne postawy wobec zagadnienia;
  • wydarzenia, które znajdują się na pograniczu “normy” i tego co “inne”;
  • cielesność / fizyczność / seksualność.

Co chcemy osiągnąć?

Zmobilizować obecnych twórców i osoby, które jeszcze nie tworzyły gier, do zabrania głosu w dyskusji.

Dać graczom możliwość zagrania w gry, które mogą poszerzyć ich światopogląd i pomogą zrozumieć inną osobę.

Zwiększyć świadomość fandomu i środowiska geekowskiego na temat problemów i wyzwań, przed którymi stają osoby nieheteronormatywne.

Stworzyć zbiorową wypowiedź twórców, która będzie osadzona w naszym kontekście kulturowym - przez co może być również ciekawa dla odbiorcy spoza Polski.

Wymagania

Forma naszej antologii inspirowana jest publikacją #Feminism.

Chcielibyśmy widzieć w niej gry krótkie, grywalne w każdych warunkach bez większych przygotowań. Scenariusze, które można zagrać "z ulicy".

Całość materiałów (czyli instrukcja, opis, materiały dla graczy czy prowadzących) powinna mieścić się w 3750 znakach, czyli zajmować nie więcej niż 1 stronę A4.

Gry powinny być przygotowane w taki sposób, aby płeć gracza odgrywającego dowolną postać nie miała znaczenia.

Publikacja

Nasze wydawnictwo będzie dwujęzyczne, czyli każda gra będzie w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jeśli to możliwe, prosimy o nadsyłanie do nas gier w obu wersjach językowych. Nie czujesz się na tyle pewnie, w języku angielskim? Daj nam znać! Zajmiemy się jej przetłumaczeniem.

Publikacja będzie dostępna za darmo, zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej. Planowany nakład to co najmniej 100 egzemplarzy. Premierę naszego wydawnictwa planujemy na początek przyszłego roku.

Redakcją projektu zajmują się Mikołaj Wicher i Piotr Milewski. Wydawcą będzie Stowarzyszenie Twórców Gier FunReal. Projekt istnieje dzięki wsparciu Kampanii Przeciw Homofobii i został dofinansowany w konkursie mikrograntów „Razem możemy więcej!”.

Zgłoś larp

Gry w formie pliku tekstowego wysyłajcie na adres: prism@funreal.pl do 30 grudnia 2017.

Wysyłając grę wyrażasz zgodę na jej publikację w antologii w formie elektronicznej i papierowej na zasadach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa.